Title: Quick Bites: Unit Pricing -- Compare Apples to Apples
Share on
Contact your County Extension Office to learn more
Home > Resource Search > Quick Bites: Unit Pricing -- Compare Apples to Apples

Quick Bites: Unit Pricing -- Compare Apples to Apples

Publish Date: April 24 2015 |    Pub Number: W327B |    Language: English

Publish Date: April 24 2015

Pub Number: W327B

Language: English

Contact your County Extension Office to learn more
Share on
Contact your County Extension Office to learn more
Share on

Abstract

What is unit pricing? It is a method to show exactly how much a food costs per ounce, pound, quart, gallon, etc. The unit price can be used to figure out which brand or size is a better buy for you. Unit prices are usually located on the shelf right below the food item.