Contact your County Extension Office to learn more
Contact your County Extension Office to learn more
Abstract
We are often told that items sold in larger packages are the best deal, but this is not always the case. The best way to know is with unit pricing. Checking the unit price is a valuable tool for savvy shoppers. By calculating and comparing unit prices, you can make more informed decisions and get the best value for your money.
